Phrasal Verbs
7.9

Phrasal Verbs

1.0 by DPD Studio
Phrasal Verbs Fun Learning Programme

Phrasal Verbs Screenshots

Phrasal Verbs 1.0 Description
Phrasal Verbs (Package Name: com.project.phrasalverbs) is developed by DPD Studio and the latest version of Phrasal Verbs 1.0 was updated on December 15, 2013. Phrasal Verbs is in the category of Education. You can check all apps from the developer of Phrasal Verbs. Currently this app is for free.This app can be downloaded on Android 2.2+ on APKFab or Google Play. All APK / XAPK files on APKFab.com are original and 100% safe with fast download.
Phrasal Verbs programı içerisinde 36 kategoriden 500'e yakın phrasal verb ve bu phrasal verb'lerin türkçe anlamlarının olduğu bir İngilizce-Türkçe sözlük programıdır.
Sözlük, kelimeleri kullanıcıya basit bir arayüz ile yansıtır,Bu kelimelerin İngilizce yada Türkçe karşılıklarını sorar.Sorulan her kelimenin üzerine tıklandığında, hemen alt kısımda o kelimenin Türkçe yada İngilizce karşılığını görebilirsiniz.
Bilinen kelime sayısına göre her kategori için bir başarı oranı hesaplar.Ayrıca kullanıcının her kategori için özel listeler oluşturmasına ve yine her kategori için kullanıcıya, kelimeleri bilinen ve bilinmeyen kelimeler olmak üzere iki ayırmasına izin verir.Bu sayede kelimelerin daha kolay bir şekilde akılda kalmasına olanak sağlar.
Keywords : Phrasal Verbs,Phrasal Verb,Türkçe-İngilizce Sözlük,Sözlük,Türkçe-İngilizce,Ezber
Read More
Phrasal Verbs Features
More Information
Category:

Education Apps

Update Date:

2013-12-15

Latest Version:

1.0 

Need Update:

Submit latest version

Requirements:

Android 2.2+